gergedan plus

gergedan plus,Derinin üretmiş olduğu kılın sıkılaşıp yumak halini almasından meydana gelen gergedan boynuzu, yüksek miktarda içerdiği keratin ile hücre yenileme de etkilidir. Gergedan boynuzunun ölçüleri 30 cm ile 60 cm arasında değişmektedir. İçerdiği keratin sayesinde kırılma durumunda kendi kendini yenilemektedir.
Gergedan boynuzu insanlar açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Cinsel sağlık ve saç sağlığında etkili birçok ürün ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Bakım ve sağlık ürünlerinin yapımında kullanılan gergedan boynuzu için gergedanların boyunları kesilerek kanları akıtılmaktadır. Sonrasında boynuzlar belirli işlevler uygulanarak hayvanın kafasından sökülmektedir. Son yıllarda artış gösteren gergedan ölümleri, neslinin hızla tükenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hayvan koruma örgütleri hızla çalışmalarını arttırmaktadır. Özellikle Tayland, Çin ve Vietnam’a yapılan boynuz kaçakçılığı geçen yıllarda 300 civarlarında gergedanın öldürülmesine sebep olmuştur. Hayvan koruma örgütlerinin çabaları sonucu ancak 250 civarlarına düşürülebilen bu ölümleri durdurmak adına milli ve doğal parklar ile birlikte veterinerlerin geliştirmiş olduğu bir zehir ile boynuz pasif hale getirilerek boynuzun ticari alanda kullanılmasını durdurmaktadır.
Yasal olmayan ve milyonlara ulaşan kullanıcı sayısı ile gün geçtikçe artan gergedan boynuzu kaçakçılığı özellikle Asya pazarında önemli bir gelir haline gelmiştir. Sağladığı fayda bilimsel olarak kanıtlanan ancak uygun koşullarda alınmayan boynuzların hayvan ölümlerine sebep olması nedeniyle engellenen sağlık ürünleri üretimi yasa dışı yollar ile yapılarak tüketici ile buluşmaktadır. Hayvanların öldürülmeden boynuzlarının uygun koşullarda alınması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir